štvrtok, júl 07, 2022

História klubu História klubu

Banská Bystrica patrí svojou krasokorčuliarskou tradíciou medzi najstaršie na Slovensku, lebo jej krasokorčuliarsky zrod sa datuje na rok 1873. História vzniku tohto oddielu nie je jasne zmapovaná, dokazuje ju až uvádzaný údaj v týždenníku Figyelo z 30. 11. 1901, kde sa spomína 28. valné zhromaždenie tohto klubu. V roku vzniku čsl. krasokorčuliarskeho zväzu (1922), vzniká aj v Banskej Bystrici novoobnovený Krasokorčuliarsky oddiel ŠK Slávia, zakladateľom ktorého bol prof. Mejsík a starosta Vajda a Šebok. Ich aktivita bola korunovaná usporiadaním prvých pretekov v tomto meste v roku 1924. Následne v roku 1925 tu boli Majstrovstvá Slovenska. Tie sa v tomto meste opakovali aj v roku 1932 a 1933. Dokonca v roku 1935 sa tu konali i Majstrovstvá Československa.

Obdobie vzniku krasokorčuliarskeho oddielu patrí i do obdobia najväčších úspechov banskobystrického krasokorčuľovania. Z troch bratov Slívovcov, ktorí pochádzali z Opavy, bol najúspešnejší Jozef, ktorý Československo reprezentoval aj prvých ZOH v Chamonix (1924), kde skončil na 4. mieste a o ďalšie štyri roky (1928) v St. Morici bol piaty. Okrem toho sa stal aj Akademickým majstrom sveta v Cortine d Ampezzo (1928). Historici zaznamenali, že tento pretekár vyhral aj Majstrovstvo Európy v roku 1930 na Šrbskom Plese, ktoré bolo následne anulované. Ďalšia renesancia banskobystrického krasokorčuľovania je spojená s rokmi šesťdesiatymi, kedy sa činnosť oddielu opäť obnovuje pod vedením Koštu, Tichého, či Gondu, ktorí dali základy dlhé roky uznávanému medzinárodnému preteku juniorov VC SNP, ktorá vo svojej histórii bola zaradená i do série pretekov ISU Grand Prix juniorov. Činnosť oddielu bola spojená s krasokorčuliarskymi obetavcami, ako boli J. Tóčik, Švec, Handzuš, Kuchta, Lakatošová, Kúdelová, Kuchtiak, Belková, Mišurová, Horniak, Končok, Dlhopolček M. Žabka, až po súčasného predsedu Mgr. Borisa Šaba.

Nesporne k najvýznamnejším talentom banskobystrického krasokorčuľovania patrí Zuzana Paurová-Babiaková (1978). Bola viacnásobnou juniorskou i seniorskou majsterkou Slovenska (1994 - 2001), juniorskou majsterkou ČSFR (1992) pravidelnou účastníčkou ME a MS a v r. 2002 aj ZOH. Bola prvou krasokorčuliarkou, ktorá po osamostatnení Slovenska reprezentovala svoju vlasť a mesto na juniorských MS v Colorado Springs. V Banskej Bystrici trénovala od svojich 15 rokov, kde dodnes žije, študuje a venuje sa trénerskej práci v KK Iskra Banská Bystrica.